آنالیز نقشه سایت

نقشه یکی از مهم ترین اختراعات انسان است برای اینکه بصورت هدفمند به مسیرش ادامه دهد، راه را بشناسد و مسیرش را از قبل بداند تا سریعتر به مقصد برسد. نقشه سایت Sitemap نیز همین کاربرد را دارد.
نقشه سایت برای دو هدف مورد استفاده قرار میگیرد :
  • استفاده از نقشه سایت برای راهنمایی ربات های موتورهای جستجوگر
  • استفاده از sitemap برای راهنمایی کاربران بازدید کننده وب سایت
نقشه سایت برای راهنمایی موتورهای جستجو که با فرمت XML می باشد، در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شماست.
نقشه سایت (sitemap) شما میتواند اطلاعات متا هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.
وجود نقشه سایت ربات موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی میکند تا صفحات سایت شما را بهتر شناسایی کرده و  ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی را به اطلاع آن می رساند.
نقشه سایت با فرمت HTML برای راهنمایی کاربران می باشد تا به سادگی بتوانند قسمت های مختلف سایت را مشاهده کنند
امروزه نقشه سایت کاربران با توجه به رشد استفاده از جستجوی داخل سایت و همچنین منو و زیرمنو شاید کاربرد زیادی نداشته باشد، اما اهمیت نقشه سایت برای روبوت های موتورهای جستجوگر چندین برابر افزایش یافته و نقش موثری در سرعت رشد سئو سایت شما دارد.
همانگونه که نقشه سایت خوب و بروزرسانی شده میتواند نقش بسزایی در افزایش رتبه سایت داشته باشد، نقشه قدیمی و حاوی لینک های شکسته تاثیری بسیار مخرب بر سئوی سایت خواهد داشت.
مانند این است که شما میهمانی را به خانه دعوت کرده باشید، اما آدرس اشتباهی برای او ارسال کرده اید….